Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
24.03-25.04.2014
Tallinna Ülikooli Kunstide Instituudi näitusprojekt “Orient - Ornament”

II korrus: kolmas ruum

Näituseprojekt on koostatud Tallinna Ülikooli tudengite töödest: Stressi maandavad harjutused.
Näituse kuraator on Anastassia Turkina (Kunstiteraapia osakond).

Käesolev näituseprojekt sai alguse Tallinna Ülikooli Kunstide Instituudi Kunstiteraapiate osakonna loengusarja Kunstide süntees saatvatest materjalidest. Leidsime loengute käigus, et ornament on unustusse vajunud ning oriendist ja Idamaades valitsevast kaunistuskultuurist ei tea me peaaegu üldse midagi. Avastasime ka, et teistes Euroopa maades on ornamendi teema aktuaalne, hõlmates väga paljusid eri kultuuriruume ja nendevahelisi interpretatsioone. Kasutades algseid oriendi (Andaluusia, Pärsia, Türgi, Kesk- Aasia) medreseede, minarettide kaunistamisel kasutatavaid ornamendimotiive, lähenesime oma töös täiesti vabalt - interpreteerisime. Hülgasime algsed piirid ja kaanonid ning süvenesime. Just keskendumisvõime on see, mille ornamendiga tegelemine meile toob. Ta sunnib meid imepärasel viisil endasse süvenema, hülgama kõik kiired teod, kohustused ja muud mõtted – VÄGA OHTLIK !


ORIENT – ORNAMENT

Ornament on vaatlejale salapärast elamust pakkuv, vaba, otseselt kunstniku tahtest sõltuv kunstiliik. Seda just oma lõputult võimalusi pakkuva iseloomu ja ülesehituse originaalsuse tõttu, mis tugineb sümmeetriale ja rütmile. Rütm ja sümmeetria esinevad nii inimeses eneses kui ka paljudes loodusvormides. Siit ka inimese suur tahe oma loomingut kaunistada, e. ornamendiga vormistada - kirjutada selle kaudu oma loomingusse sisse hetkeolekuid ja põnevaid tekste. Uhkustades oma kõnekeele ja väljendusvahenditega, võib ornament olla vägagi abstraktne, konkreetne või siis vastupidi – kõnelev, oma lugu jutustav ehk lihtsalt oma dekoratiivsuses ilutsev. Ornamendi väljendusvahendiks on sümmeetria mitmesugused nähtused, liht- ja rütmilised kordumised, mõõt, vorm, tasakaal, proportsioon, kontrast ning värv, valgus, vari, faktuur jne. Nii peitub ornamendi tagasihoidliku oleku taga nii harmoonia kui ka revolutsiooni väljendamise võimalus. Ornamendis esinevad mitmed, esialgu nähtamatud aspektid nagu lõpetatus ja lõpetamatus, tervik, detail, rahu ja liikumine, pinnalisus ja ruumilisus ning sisemine väga kaval konstruktiivsus.

Ornamendi eriline mõju on olnud paljudes kultuurides läbi aegade esteetilise naudingu allikaks. Nii sümmeetria kui ka rütm on saanud kujundusliku grammatika sõnavaraks, mille abil ornamendi kavandaja väljendab oma mõtteid ja ideid. Kaasajal on ornamenti hakatud kasutama edukalt ka kunstiteraapias. Ornamendiga tegelemine süvendab inimese kiirelt kaduvat keskendumisvõimet. Rahulik olek, mis kaasneb erinevatesse motiividesse süvenemisel, muudab hingamist ja reguleerib žesti. Mäng ja valikud erinevate värvikombinatsioonide kaudu, ergutavad kujutlusvõimet ja taastavad kahe ajupoolkera koostööd.



> Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: