Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
21.03-28.04.2022
Eneli Valge maalinäitus "Aegruum"

II korrus: kolmas ruum

Temaatiliselt jaguneb näitus „Aegruum“ kaheks maaliseeriaks ja pisiskulptuuride väljapanekuks. Aegruum on füüsikaline mudel, mis ühendab kolme ruumimõõdet ja ühe ajamõõtme ühtseks neljamõõtmeliseks kontiinumiks, kus neljamõõtmelisus on ruumi omadus ja kontiinum on nähtuste, vaadete, teooriate, objektide ja fenomenide katkestuseta üleminek üksteiseks või üksteisesse sulandumine (Vikipeedia).

Aega esitavad sel näitusel portreemaalid, mis toovad publikuni igavikulised teemad - narrus ja sensuaalsus. Portreežanrisse kuuluvate õlimaalide teemaks on inimolevuse frivoolne külg, kus võib näha inimese muutumatut olemust viie sajandi vältel. Ühes portrees sulanduvad üheks mineviku ja oleviku inimene. Maalide algmaterjaliks on ammused portreemaalid kurtisaanidest, kuningatest, narridest, filosoofidest, elunautlejatest jne.

Teine osa näitusest tegeleb valgusega ruumis, milles pole iseenesest midagi uut, sest valgus ja vari on alati olemas olnud. Tõuke maalide sünniks andis mind kummitav Goethe tsitaat - seal, kus on palju valgust, on ka tugevaid varje. Nii lihtne ja enesestmõistetav, samas vältimatu elu mõte. Valguse ja varju tabamine sarnaneb sinilinnu püüdmisega. Midagi sai püütud, tabatud ja endast välja maalitud, aga see ei ole lõpp, sinilindu tuleb edasi püüda. Teen seda hea meelega. Viimasel ajal oleme kogenud tühja linnaruumi ja üksi olemist ruumis. Ruum võib olla ka inimese sisemine seisund. Kõik see on inimese poolt tekitatud ruum – interjöör, eksterjöör ja see, mis toimub inimese peas. Nimetatud kujutlustega mängimine ongi selles maaliseerias peamine. Peab mõtlema, kas ruum on väliselt fantaasia ja seesmiselt tõsi või vastupidi. Unenäolisus ja reaalsus on siin segunenud. Esmapilgul õhkub maalidelt kurblik tühjus ning seletamatu rahu. Miski aga tekitab selles fluidumis emotsiooni ja paneb juurdlema – mis siin toimub!? See jääb vaatajale mõtisklemiseks.

Kahe maaliseeria vahel esitletud pisiskulptuurid toovad ajastuportreede ja ruumi teema kokku. Inimkäsi kujutavad objektid on võtnud käe iseloomu ja žestid, väljendades märke, mis on püsinud sajandeid. Mõeldud kujutama käegakatsutavalt seda, mida tunnetad aga ei näe. Seepärast on skulptuurid eksponeeritud postamentidel, millede ülesandeks on jääda ruumis nähtamatuks ja reageerida valgusele, sulandudes üheks ümbritseva taustaga.




< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: